IPPP » Archiwum 2011 » Współpraca polsko-niemiecka w formule PPP – projekt badawczy
  • Ppp to realizacja zadań publi- cznych w szerokim zakresie
  • Konferencje „Speed uppp…” – 7 wydarzeń w 3 krajach, 781 gości
  • Ppp to odpowiedź na potrzebę rozwoju regionalnego w XXI w.
  • Ppp: tworzenie infrastruktury i świadczenie usług publicznych
  • Ppp i jego rola w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych
  • Ppp w drodze po odnawialną energię wspiera innowacje
  • 'PPP Magazine' - anglojęzyczny magazyn o rynkach ppp
  • Gospodarowanie odpadami to globalne zadanie dla ppp.
  • Odpowiedzialność społeczna: ppp w ochronie zdrowia

Współpraca polsko-niemiecka w formule PPP – projekt badawczy

Międzynarodowe PPP

taki tytuł nosi projekt badawczy prowadzony przez doktorantkę Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, dotyczący możliwości intensyfikacji współpracy polsko-niemieckiej w formie partnerstw publiczno-prywatnych.

LINK DO ANKIETY

W ramach projektu skierowano zapytanie ankietowe do polskich jednostek samorządu terytorialnego w celu wyłonienia poglądów na temat współpracy z niemieckimi przedsiębiorstwami, związanych z nią oczekiwań i obaw. Wyniki badania pozwolą na zidentyfikowanie barier rozwoju polsko-niemieckich PPP oraz czynników, które mogłyby tę współpracę uczynić bardziej atrakcyjną.

W Niemczech w fazie realizacji znajduje się obecnie 168 umów PPP o łącznej wartości 4,8 mld euro. W bieżącym roku zanotowano 53 projekty na etapie przetargu, a kolejne 74 znajdują się w fazie przygotowań. Celem rządu niemieckiego jest osiągnięcie poziomu 15% realizacji wszystkich inwestycji infrastrukturalnych właśnie w formie PPP, co jest jednoznacznym wyrazem poparcia dla tego rodzaju współpracy sektora publicznego z prywatnym. Liczba realizacji PPP przekłada się na doświadczenia przedsiębiorstw prywatnych w przeprowadzaniu tego typu projektów, a dzięki współpracy międzynarodowej i transferowi wiedzy, Polska miałaby szansę na przyspieszenie rozwoju PPP, a w konsekwencji rozwoju infrastruktury publicznej.

Niemieckie przedsiębiorstwa, mając dostęp do rodzimego i europejskiego rynku kapitałowego, są w stanie zrealizować także wysokowartościowe projekty inwestycyjne, niekiedy niemożliwe do sfinansowania przez polskie podmioty gospodarcze. Ponadto przy dużych przedsięwzięciach inwestycyjnych główny wykonawca korzysta z usług lokalnych podwykonawców, co jednocześnie przyczynia się do rozwoju także miejscowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Projekt na temat międzynarodowych PPP uzyskał rekomendację Związku Miast Polskich. Także Instytut PPP popiera działania badawcze w tym kierunku i zachęca jednostki samorządu terytorialnego do wzięcia udziału w tym projekcie poprzez wypełnienie ankiety znajdującej się pod następującym linkiem:

LINK DO ANKIETY

(do jej wyświetlenia zalecane jest zastosowanie przeglądarki Internet Explorer).

W badaniu wzięło udział już blisko 100 podmiotów publicznych. Wyrażając swoje poglądy również Państwo możecie mieć wkład w dalszy rozwój PPP w Polsce.

Justyna Milleville

 

Wersje jezykowe
więcej
Ważne informacje
*** Litwa stawia na ppp *** Ostatni numer „Biuletynu PPP” *** Zakończenie projektu systemowego „Partnerstwo publiczno-prywatne” *** O ppp w Polskim Radiu *** Nowa publikacja nt. ppp ***
Newsletter
Archiwum
Zrzut ekranu 2017-09-26 o 13.35.48 Nowy raport ppp – opublikowany!
Analiza rynku ppp Miło nam poinformować, iż opracowany przez Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego raport pn. "Analiza rynku ...
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
57 osób.

W poprzednim miesiącu:
3621 osób.
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA