IPPP » Archiwum 2015 » Rząd wysyła pozytywny sygnał na rynek ppp

Rząd wysyła pozytywny sygnał na rynek ppp

„Chcemy udrażniać mechanizmy inwestycyjne firm, promować partnerstwo publiczno-prywatne, zachęcić mały i średni kapitał przez szerokie programy poręczeń i gwarancji, jak choćby program de minimis” – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu Mateusz Morawiecki, świeżo mianowany wicepremier i minister rozwoju.

fot. „Mateusz Morawiecki” autorstwa Marek Mytnik – Bank Zachodni WBK. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Wypowiedź ta zbiega się także z opublikowanym niedawno raportem Banku Światowego „Doing Business 2016” dla Polski, w którym to rankingu Polska zajęła historycznie najwyższe 25. miejsce (link do źródła w języku angielskim) spośród 189. światowych gospodarek.

Obydwa wydarzenia wskazują, że rynek ppp w Polsce może spodziewać się przyspieszenia. Tym bardziej, że Unia Europejska również promuje formułę ppp i tzw. „hybrydowe” projekty ppp, tj. łączące finansowanie podmiotu publicznego, partnera prywatnego oraz funduszy UE.

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki do administracji centralnej przechodzi bezpośrednio z sektora prywatnego – z zajmowanej wcześniej przez wiele lat pozycji prezesa jednego z największych banków w Polsce – Banku Zachodniego WBK.

Dla całego rynku ppp jest to czytelny sygnał, że przedsięwzięcia realizowane w tej formule mają teraz szansę na więcej zrozumienia także na szczeblu rządowym, co – wzorem wysoce rozwiniętych światowych gospodarek – powinno pozytywnie wpłynąć na wykorzystanie ppp w realizacji zadań publicznych.

Bartosz Korbus, założyciel Instytutu PPP, tak komentuje sygnały docierające na rynek ppp:

„Ja mogę tylko wyrazić nadzieje, że dzięki skupieniu w jednych rękach kierownictwa działów stanowiących do tej pory ministerstwo infrastruktury i rozwoju oraz ministerstwo gospodarki realnego kształtu nabierze wypracowanie jednolitej polityki w odniesieniu do ppp, a z czasem, że uda się również powierzyć jej realizację jednej jednostce organizacyjnej w ramach administracji publicznej.

Cieszy też fakt docenienia wagi jak najszybszego wprowadzenia nowych regulacji w obszarze zamówień publicznych. Warto pamiętać, że obok nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych jesteśmy jako Polska zobowiązani uchwalić także ramy prawne dla koncesji na roboty budowlane i usługi”.

Linki zewnętrzne:

Przeczytaj cały wywiad z wicepremierem i ministrem Mateuszem Morawieckim („Puls Biznesu”) – www.pb.pl.

Przeczytaj artykuł na ten temat w przeglądzie prasy TVN24 Biznes i Świat

Ważne informacje
*** Już 5. grudnia w Warszawie pierwsza konferencja ppp po wyborach samorządowych: III edycja „Speed uppp Poland” ***
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
182 osób.

W poprzednim miesiącu:
3384 osób.
Archiwum
opera_wroclawska_gmach1_1 Rozbudowa Opery Wrocławskiej w formule ppp
Kolejne partnerstwo publiczno-prywatne we Wrocławiu W dniu 4. września opublikowane zostało ogłoszenie o koncesji na „rozbudowę ...
Wroclaw_150 Warsztaty PPP: rewitalizacja, Wrocław 12. października
Warsztaty PPP w obszarze rewitalizacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Instytut PPP wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa ...
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA