IPPP » Archiwum 2015 » Rząd wysyła pozytywny sygnał na rynek ppp
  • Ppp to realizacja zadań publi- cznych w szerokim zakresie
  • Konferencje „Speed uppp…” – 7 wydarzeń w 3 krajach, 781 gości
  • Ppp to odpowiedź na potrzebę rozwoju regionalnego w XXI w.
  • Ppp: tworzenie infrastruktury i świadczenie usług publicznych
  • Ppp i jego rola w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych
  • Ppp w drodze po odnawialną energię wspiera innowacje
  • 'PPP Magazine' - anglojęzyczny magazyn o rynkach ppp
  • Gospodarowanie odpadami to globalne zadanie dla ppp.
  • Odpowiedzialność społeczna: ppp w ochronie zdrowia

Rząd wysyła pozytywny sygnał na rynek ppp

„Chcemy udrażniać mechanizmy inwestycyjne firm, promować partnerstwo publiczno-prywatne, zachęcić mały i średni kapitał przez szerokie programy poręczeń i gwarancji, jak choćby program de minimis” – powiedział w rozmowie z Pulsem Biznesu Mateusz Morawiecki, świeżo mianowany wicepremier i minister rozwoju.

fot. „Mateusz Morawiecki” autorstwa Marek Mytnik – Bank Zachodni WBK. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

Wypowiedź ta zbiega się także z opublikowanym niedawno raportem Banku Światowego „Doing Business 2016” dla Polski, w którym to rankingu Polska zajęła historycznie najwyższe 25. miejsce (link do źródła w języku angielskim) spośród 189. światowych gospodarek.

Obydwa wydarzenia wskazują, że rynek ppp w Polsce może spodziewać się przyspieszenia. Tym bardziej, że Unia Europejska również promuje formułę ppp i tzw. „hybrydowe” projekty ppp, tj. łączące finansowanie podmiotu publicznego, partnera prywatnego oraz funduszy UE.

Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki do administracji centralnej przechodzi bezpośrednio z sektora prywatnego – z zajmowanej wcześniej przez wiele lat pozycji prezesa jednego z największych banków w Polsce – Banku Zachodniego WBK.

Dla całego rynku ppp jest to czytelny sygnał, że przedsięwzięcia realizowane w tej formule mają teraz szansę na więcej zrozumienia także na szczeblu rządowym, co – wzorem wysoce rozwiniętych światowych gospodarek – powinno pozytywnie wpłynąć na wykorzystanie ppp w realizacji zadań publicznych.

Bartosz Korbus, założyciel Instytutu PPP, tak komentuje sygnały docierające na rynek ppp:

„Ja mogę tylko wyrazić nadzieje, że dzięki skupieniu w jednych rękach kierownictwa działów stanowiących do tej pory ministerstwo infrastruktury i rozwoju oraz ministerstwo gospodarki realnego kształtu nabierze wypracowanie jednolitej polityki w odniesieniu do ppp, a z czasem, że uda się również powierzyć jej realizację jednej jednostce organizacyjnej w ramach administracji publicznej.

Cieszy też fakt docenienia wagi jak najszybszego wprowadzenia nowych regulacji w obszarze zamówień publicznych. Warto pamiętać, że obok nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych jesteśmy jako Polska zobowiązani uchwalić także ramy prawne dla koncesji na roboty budowlane i usługi”.

Linki zewnętrzne:

Przeczytaj cały wywiad z wicepremierem i ministrem Mateuszem Morawieckim („Puls Biznesu”) – www.pb.pl.

Przeczytaj artykuł na ten temat w przeglądzie prasy TVN24 Biznes i Świat

Wersje jezykowe
więcej
Ważne informacje
*** Litwa stawia na ppp *** Ostatni numer „Biuletynu PPP” *** Zakończenie projektu systemowego „Partnerstwo publiczno-prywatne” *** O ppp w Polskim Radiu *** Nowa publikacja nt. ppp ***
Newsletter
Archiwum
Zrzut ekranu 2017-09-26 o 13.35.48 Nowy raport ppp – opublikowany!
Analiza rynku ppp Miło nam poinformować, iż opracowany przez Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego raport pn. "Analiza rynku ...
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
123 osób.

W poprzednim miesiącu:
4233 osób.
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA