IPPP » Archiwum 2013 » „Inwestycje Polskie” stawiają na ppp

„Inwestycje Polskie” stawiają na ppp

Celowa Spółka Inwestycyjna ma promować ppp

Rozwój programu „Inwestycje Polskie”

Jak poinformowało w ostatnich dniach minionego roku Ministerstwo Skarbu Państwa, szef resortu Mikołaj Budzanowski podpisał w dniu 28. grudnia 2012 akt założycielski Celowej Spółki Inwestycyjnej (dalej CSI; nazwa robocza), która – obok Banku Gospodarstwa Krajowego (dalej BGK) – stanowić ma drugi filar programu „Inwestycje Polskie”, rządowej ofensywy inwestycyjnej, która wg jesiennej zapowiedzi Premiera Donalda Tuska ma realizować długofalowe i rentowne projekty infrastrukturalne.

Dzień wcześniej, tj. 27. grudnia 2012, Rada Ministrów wyraziła zgodę na wniesienie akcji spółek Skarbu Państwa do BGK i CSI. Jak pisze na swoich stronach resort skarbu, „oznacza to zapewnienie finansowania programu «Inwestycje Polskie», a tym samym jego faktyczny start”. Na poczet programu trafią akcje czterech państwowych spółek wyceniane na ponad 11 mld zł: 8,4% akcji PKO BP, 11,4% akcji PGE, 10,1% akcji PZU oraz 37,9% akcji Ciechu.

CSI ma rozpocząć działalność operacyjną w II kwartale 2013 roku. W I kwartale mają zostać wybrane władze spółki. Póki co, nie ma listy konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych, które powstaną w ramach „Inwestycji Polskich”, jednak z pewnością będą dotyczyły infrastruktury. Planowane jest m.in. dofinansowanie inwestycji w sektorze energetycznym, telekomunikacyjnym oraz drogowym.

„…promując formułę ppp”

W ślad za Polską Agencją Prasową cytujemy Ministra Skarbu Mikołaja Budzanowskiego: „W pierwszym roku działalności spółka skupi się na aktywnym poszukiwaniu projektów oraz edukacji inwestorów, promując formułę partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego zakładamy, że w 2013 r. rozpocznie kilka procesów inwestycyjnych. W kolejnych latach priorytetem będzie przede wszystkim działalność inwestycyjna. Szacujemy, że w szczycie Programu spółka będzie mogła zaangażować się nawet w ponad dwadzieścia projektów”.

„Speed uppp POLAND”

Więcej szczegółów na temat programu „Inwestycje Polskie” mamy nadzieję usłyszeć w kwietniu w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji „Speed uppp POLAND”, na którą Minister Skarbu Państwa otrzymał specjalne zaproszenie jako gość honorowy. Z planowanym programem konferencji mogą się Państwo zapoznać na stronie konferencji (link).

Ważne informacje
*** Już 5. grudnia w Warszawie pierwsza konferencja ppp po wyborach samorządowych: III edycja „Speed uppp Poland” ***
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
253 osób.

W poprzednim miesiącu:
3501 osób.
Archiwum
opera_wroclawska_gmach1_1 Rozbudowa Opery Wrocławskiej w formule ppp
Kolejne partnerstwo publiczno-prywatne we Wrocławiu W dniu 4. września opublikowane zostało ogłoszenie o koncesji na „rozbudowę ...
Wroclaw_150 Warsztaty PPP: rewitalizacja, Wrocław 12. października
Warsztaty PPP w obszarze rewitalizacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Instytut PPP wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa ...
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA