IPPP » Archiwum 2012 » Kolejny numer „Forum PPP” już dostępny

Kolejny numer „Forum PPP” już dostępny

„Infrastruktura Społeczna” – dwudziesty już numer magazynu „Forum PPP”

BEZPŁATNA PRENUMERATA

Właśnie ukazał się dwudziesty już numer magazynu inwestycji publicznych „Forum PPP”, w którego wstępie redaktor naczelny magazynu, Bartosz Korbus, pisze:

„Wakacyjny odpoczynek pozwala szerzej spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość, każdy kto podróżował nieco po Polsce, musiał zauważyć, jak wiele nastąpiło ostatnio korzystnych zmian w obszarze infrastruktury publicznej. Nie tylko w transporcie drogowym, ale i w infrastrukturze turystycznej czy społecznej.

Oczywiście przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale dzięki letniemu relaksowi może łatwiej zauważyć, że naprawdę sporo osiągnęliśmy od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej. Ci z nas, którzy jednak nie całkiem odcięli się od codziennie dostarczanej nam przez media porcji złych wiadomości, na pewno podniosą, że wydawanie pieniędzy dotacyjnych napędza dług publiczny, że mamy kryzys i związany z nim brak kapitału. Nie bez racji niestety, wydaje się zatem, że warto zapoznać się z możliwościami, jakie dla napiętych budżetów samorządowych niesie współpraca typu PPP i koncesji.

Partnerstwo publiczno-prywatne może być bardzo istotnym instrumentem realizacji zadań inwestycyjnych w czasie, gdy miejmy nadzieje, przejściowo kurczą się samodzielne możliwości ich finansowania z budżetu krajowego czy unijnego. Tym bardziej powinniśmy pochylić się nad PPP w tych obszarach, w których nigdy nie doczekamy się dotacji (np. w mieszkalnictwie komunalnym).

W chwili naturalnego zwolnienia obrotów, warto przeanalizować, jaki mamy potencjał rozwojowy, w jaki sposób lepiej zarządzać środkami, którymi już dysponujemy albo z jakich pożyczonych środków możemy skorzystać już teraz (np. JESSICA), czy też jak wykorzystać powierzone nam środki w nowej perspektywie unijnej 2014-2020. Dyskusja nad tym, jak podtrzymać dotychczasowy rozwój w niełatwych warunkach już się rozpoczęła. Wzmocnieni nieco letnim słońcem i pozytywnymi doświadczeniami, musimy być świadomi, że za moment trzeba będzie wrócić do swych zadań i to najprawdopodobniej w dość skomplikowanych uwarunkowaniach.

Dobrze, aby administracja znalazła w przedsiębiorcach silnego partnera, który może liczyć również na zrozumienie własnych oczekiwań – w PPP obydwie strony muszą być wygrane.

Zapraszam do lektury najnowszego numeru Forum PPP.”

BEZPŁATNA PRENUMERATA

Wersje jezykowe
więcej
Ważne informacje
*** III edycja konferencji ppp "Speed uppp Poland" w grudniu 2018 w Warszawie *** Szkolenia ppp dla przedsiębiorców MMŚP ***
Archiwum
Gmina Police _Instytut PPP Gmina Police – konsultacje rynkowe z sektorem prywatnym (2 projekt)
Konsultacje rynkowe z sektorem prywatnym Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego działając na zlecenie Gminy Police prowadzi konsultacje rynkowe dotyczące ...
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
165 osób.

W poprzednim miesiącu:
4189 osób.
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA