IPPP » Aktualności » Ukazał się nowy numer Forum PPP

Ukazał się nowy numer Forum PPP

Nowe otwarcie dla PPP

Zapoznaj się z aktualnym wydaniem

Po dziesięciu latach funkcjonowania PPP na zasadach ustalonych na przełomie 2008 i 2009 roku doczekaliśmy się gruntownej nowelizacji przepisów oraz, jak się wydaje, dobrej, choć ostrożnej jeszcze zmiany w postrzeganiu PPP przez całość administracji publicznej. Warto zapoznać się ze skalą zmian, które były przedmiotem wyjątkowo solidnych konsultacji z podmiotami wdrażającymi projekty. Myślę, że resortowi rozwoju regionalnego, z departamentem ds. PPP na czele, należą się duże podziękowania.

Powinniśmy jednak uświadomić sobie, że po dekadzie dyskusji i wdrożeniu 140 umów oraz porażce kilkuset przedsięwzięć wróciliśmy do punktu wyjścia i w końcu ustanowiliśmy, jako państwo, sprawy oczywiste, funkcjonujące na rynkach, na których PPP stanowi realną alternatywę dla samodzielnego modelu realizacji zadań publicznych: jednostkę ds. PPP, wytyczne, uporządkowane metodologicznie analizy i współpracę z instytucjami finansującymi. Wszystko w ramach oficjalnej rządowej polityki PPP i przy wsparciu edukacyjnym administracji rządowej. To cieszy, choć szkoda, że przez ten czas urosły niektórym siwe brody.

Nieco niepokoi, że mimo dobrych doświadczeń z wdrażaniem projektów PPP przez samorządy, administracja rządowa, jako całość, tak nieśmiało przymierza się do sięgnięcia po formułę PPP w swoich projektach. Nie ma przecież żadnych wątpliwości, że mogłoby to być narzędzie wzmocnienia działań w obszarze inwestycji sprzyjających eliminacji smogu, walki z ubóstwem energetycznym, a szczególnie efektywizacji energetycznej budynków zarządzanych przez administrację rządową. W tym obszarze wystarczy, aby to administracja rządowa podążyła szlakiem przetartym przez samorząd, np. przez gminę Wiązowna czy Sosnowiec. Warto też, aby inne resorty z Ministerstwem Sprawiedliwości rozwijały infrastrukturę sądową, jak i innych instytucji wymiaru sprawiedliwości, wzorem projektu z Nowego Sącza.

Wydaje się, że obecnie potrzeba tylko i aż odwagi, woli politycznej do stosowania narzędzi prawnych, którymi w zakresie PPP dysponuje administracja. Potrzeba również szerszego i stale aktualizowanego wdrożenia modelu PPP do polityk rządowych, np. w zakresie dbałości o czyste powietrze, rozwój energetyki czy rewitalizacji. Praktyka i tak wypracuje dobre, choć czasem i nie całkiem udane rozwiązania, w tym w zakresie finansowania przedsięwzięć PPP. Potem, na podstawie tych doświadczeń, przyjdzie czas na udoskonalenie regulacji, tym razem być może głównie w obszarze finansowania inwestycji i prawa budżetowego.

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania Forum PPP oraz do rejestracji na III edycję konferencji Speed uppp Poland, która odbędzie się w dniu 5. grudnia w Warszawie.

Ważne informacje
*** Już 5. grudnia w Warszawie pierwsza konferencja ppp po wyborach samorządowych: III edycja „Speed uppp Poland” ***
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
142 osób.

W poprzednim miesiącu:
4087 osób.
Archiwum
opera_wroclawska_gmach1_1 Rozbudowa Opery Wrocławskiej w formule ppp
Kolejne partnerstwo publiczno-prywatne we Wrocławiu W dniu 4. września opublikowane zostało ogłoszenie o koncesji na „rozbudowę ...
Wroclaw_150 Warsztaty PPP: rewitalizacja, Wrocław 12. października
Warsztaty PPP w obszarze rewitalizacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Instytut PPP wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa ...
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA