Badania samorządowe rynku PPP w Polsce za 2010 r., realizowane przez IPPP pod patronatem Urzędu Zamówień Publicznych i Ministerstwa Gospodarki (listy polecające), przyniosły odpowiedź na pytanie, które z planowanych na dziś przez samorządy inwestycji są priorytetem przeznaczonym do ich realizacji w najbliższej przyszłości. Sport i rekreacja, parkingi, budownictwo komunalne, mała architektura, transport, edukacja i zdrowie to najczęściej pojawiające się obszary inwestycyjne ze strony podmiotów publicznych.
Wybór PPP jako drogi urzeczywistnienia wspomnianych projektów nie ulega wątpliwości. Czy sektor prywatny będzie równie entuzjastycznie nastawiony do wskazanych przez podmioty publiczne sektorów zależy jednak od jakości poszczególnych projektów – tak w kontekście ich poprawności formalno-prawnej jak i opłacalności z ekonomicznego punktu widzenia (atrakcyjności dla inwestorów i instytucji finansowych).
Aby sprostać wymaganiom rynku i przygotować właściwą ofertę konieczne jest profesjonalne doradztwo. W tym celu Instytut PPP przygotował szeroki zakres usług doradczych, które wspierają zarówno administrację publiczną jak i ew. partnerów prywatnych w wykorzystaniu potencjału, który tworzy dla nich realizacja zadań publicznych w formule PPP.