IPPP » Archiwum 2012 » Najkorzystniejsza oferta na poznańską spalarnię

Najkorzystniejsza oferta na poznańską spalarnię

Wybrano najkorzystniejszą ofertę na spalarnię odpadów ppp w Poznaniu

Wybierano spośród 3. ofert: z Francji, Niemiec i USA

15. listopada 2012 otwarto oferty złożone w jak dotychczas najgłośniejszym i największym postępowaniu o wybór partnera prywatnego w Polsce, które rozpoczęło się w kwietniu 2011. Chodzi o „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”, polegający na organizacji gospodarki odpadami komunalnymi w Poznaniu i budowie zakładu termicznego przekształcania odpadów. Zaoferowane przez partnerów prywatnych wynagrodzenie za realizację projektu wahały się od 854 mln zł do 1,259 mld zł. W dialogu konkurencyjnym, poprzedzającym złożenie ofert, uczestniczyło 5 konsorcjów/firm, a 3 spośród nich zdecydowały się na złożenie ofert. Były to:

  1. „SITA Zielona Energia”, będąca spółką celową, której udziałowcami są SITA Polska – spółka należąca do francuskiej grupy SUEZ Environnement, która zarządza blisko 50. spalarniami na świecie – oraz Marguerite Waste Polska S.A.R.L. – spółka należąca do funduszu inwestycyjnego Marguerite Fund,
  2. „ITPOK Poznań”, będąca spółką celową LHI – spółki należącej do niemieckiej LHI Leasing GmbH, której referencji w zakresie budowy i zarządzania spalarniami odpadów udzielił niemiecki E.ON Energy from Waste, który jest niekwestionowanym liderem w Niemczech zarządzając 18. obiektami tego typu.
  3. „Articulus”, będąca spółką celową Wheelabrator Technologies Inc. – brytyjskiej spółki zarządzającej 16. spalarniami, a należącej do amerykańskiego potentata w branży gospodarki odpadami Waste Management Inc.

W dniu 21. grudnia 2012 ogłoszony został wybór najkorzystniejszej oferty, którą była oferta SITA Zielona Energia. Nakłady inwestycyjne pochłoną ok. 725 mln zł wobec 854 mln zł wynagrodzenia partnera prywatnego. Budowa instalacji ma zostać sfinansowana przez akcjonariuszy spółki oraz konsorcjum trzech polskich banków – Pekao, PKO BP oraz BGK. Sama budowa powierzona zaś będzie firmom Hitachi Zosen Inova oraz Hochtief.

Poznańska inwestycja ma również uzyskać dofinansowanie unijne w wysokości do 352 mln zł. Długość umowy o ppp wyniesie 25 lat.

Do pozostałych „spalarniowych” ppp w Polsce należą jeszcze projekty w Łodzi, gdzie w sierpniu 2012 roku wybrano doradców dla pomocy technicznej przy realizacji przedsięwzięcia (zwyciężyło konsorcjum złożone z Ernst & Young i kancelarii Salans) oraz w Gdańsku.

Ważne informacje
*** Już 5. grudnia w Warszawie pierwsza konferencja ppp po wyborach samorządowych: III edycja „Speed uppp Poland” ***
Statystyki
Dziś odwiedziło nas:
185 osób.

W poprzednim miesiącu:
3385 osób.
Archiwum
opera_wroclawska_gmach1_1 Rozbudowa Opery Wrocławskiej w formule ppp
Kolejne partnerstwo publiczno-prywatne we Wrocławiu W dniu 4. września opublikowane zostało ogłoszenie o koncesji na „rozbudowę ...
Wroclaw_150 Warsztaty PPP: rewitalizacja, Wrocław 12. października
Warsztaty PPP w obszarze rewitalizacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Instytut PPP wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa ...
do góry Partnerzy
Designed by EXPROMO | Developed by APCONA